Jak se narcista projevuje?

Minule jsme se už zabývali tím, že narcisté/i psychopaté postrádají empatii. Tedy emoce druhých neumí vnímat. Neumí se nacítit, tudíž je ani nezajímají.

Nezáleží jim tedy ani na tom, aby se druhý cítil dobře. Pokud to ovšem nepotřebují pro uspokojení svých vlastních potřeb, nebo pro uskutečnění nějakého svého záměru. Nezapomínejte, že záměr může být i to, že toxický jedinec jednoduše nechce být odhalen.

Tady už jsou vidět rozdíly v jejich projevu. Narcisova maska nesmí být odhalena. Ten bude hrát vždy svoji hru až do konce. Zatímco psychopatovi to je často zkrátka jedno. Ten se vám vysměje do očí. A ani se tím nijak tajit nemusí – nepotřebuje.

Narcisté ani psychopaté prostě nikdy necítí vinu. Poznáte to i podle toho, že se nikdy neomlouvají – nemají důvod. Nemají za co. A když už se k tomu náhodou sníží, je to jen prázdné (často jen napsané) slovo nebo fráze. K žádnému emocionálnímu procesu odpuštění tudíž nemůže ve vztahu ani v rodině vůbec nikdy dojít. Je to takové „rodinné prokletí“.

Zdálo by se tedy, že zbývá rozum, když jsou odpojeni od emocí a cit postrádají. Jenže kdo máte tu zkušenost, víte už, že ani se zdravým rozumem nemá jejich projevování moc společného. O tom, že je to způsobeno jejich zastaveným emočním vývojem, si můžete přečíst zde. Proto porouchané chování i jednání. Proto poruchy osobnosti.

Jejich taktika spočívá ale v tom, že jak se cítíte, umí vypozorovat.

Každý takový jedinec dělá časem s chutí:

  • přesně to, co se vám nelíbí
  • přesně to, co vidí, že vám vadí a není vám příjemné
  • přesně to, co jste mu nesčetněkrát sdělili, že si nepřejete
  • zkouší další témata, která by mohla být pro vás citlivá
  • hledá jakékoliv vaše slabiny, aby na ně mohl zacílit
  • trefuje se i do témat, o kterých přesně ví, že se v nich cítíte jistí

Aha, tak oni to umí vypozorovat, ale přesto se snaží, abych se cítil/a hůř?

Ano, chápete to správně. S každou rýpavou nebo zesměšňující poznámkou, které se časem stupňují, si posílí sami sebe a vás nenápadně znejistí, postupně ve všech oblastech. Vaše nejistota stoupá. A narcis si to užívá. Přesně to totiž potřebuje. Abyste si nebyli jisti už vůbec ničím. Jejich porouchané vnímání sebe sama je nutí neustále snižovat každého ve svém okolí.

Z toho jasně vyplývá, že narcis je vlastně takový škodič, kterého jste si pustili do života. Později zjistíte, že právě proto, že takový byl, třeba v jiném kabátě, už ve vašem dětství, ve vašem tréninku na dospělý život a vy jste si to prostě museli nechávat líbit. Byli jste dlouhodobě trénováni k tomu, že jste míň. Že druhý je důležitější. Stejně tak jeho přání a potřeby. Naučili jste se „být ti hodní“.

Rozumějte – narcis potřebuje neustále povyšovat sám sebe nad ostatní. Tady nejde vůbec o vás. Jemu je úplně jedno jak se cítíte vy, že je netaktní, chová se nevhodně, nebo že vás dostává do nepříjemných či trapných situací. Vás, stejně jako ostatní, pouze používá denně k tomu, abyste mu umožňovali cítit se líp. Cítit se výš…nad vámi…nad ostatními.

Stejně jako jejich životní styl „slibem nezarmoutíš“. Užívají si totiž každý nesplněný slib, na který čekáte. Vůbec si užívají to, že na ně čekáte. Na jejich souhlas, na jejich rozhodnutí, může to být cokoliv. Společným znakem všech narcistů je škodolibost. Mají radost doslova z každého neúspěchu – vašeho i všech ostatních.

Narcisovo vertikální vnímání ostatních

Narcis neumí pohlížet na ostatní ze stejné úrovně. Na ostatní se dívá povýšenecky. Ve své blízkosti si záměrně ponechává lidi, které vnímá jako něco míň – figurky, loutky, agenty, služebnictvo…podle toho jak mu můžou posloužit. Ale další, pro narcise extrémně důležitý důvod, proč to dělá je samozřejmě, že – sebe – vedle nich totiž může nechat vyniknout.

Když se zamyslíme, je to samozřemě také tím, že v narcisově blízkosti zůstávají ti, kteří si jeho jednání nechávají líbit, kteří vlastně přistoupili na jeho hru, kterou si sám narcis vymyslel. Dobrovolně mu odevzdávají svoji sebehodnotu i svoje zdraví. Dobrovolně se nechávají poNIŽovat pod narcisovu úroveň.

Už z toho je zřejmé, že toxické vztahy jsou vlastně vztahy SPOLUzávislé.

Příště můžeme rovnou pokračovat o druhém narcisově vertikálním pohledu – a to o zbožném vzhlížení i o tom, jak už z principu toto stejně nikdy nemůže dopadnout dobře.

Narcista neumí vytvářet a zažívat rovnocenné vztahy. Bohužel jeho oběti si často zaměňují:

  • narcisovo kontrolující jednání za upřímný projev zájmu
  • žárlivost za projev opravdové lásky
  • narcistický prázdný úsměv za projev klidné a veselé povahy
  • jeho každodenní vysmívání za humor

Narcis je extrémně citlivý na kritiku, ovšem on má potřebu i nárok kritizovat kohokoliv a kdykoliv.

Určitě doporučuji přednášky a knihy MUDr. Jana Hnízdila, kde výstižně popisuje jak lze psychopata odhalit i na magnetické rezonanci, jaké jsou odlišnosti v jejich mozku, nebo jak se psychopat opravdu diví, čemu my se divíme.


"Nechtěla jsem být odborníkem na narcismus, musela jsem jen konečně přijít na to, co se mi to v tom životě vlastně děje." Autorka článků a eBooků, vzdělávacích kurzů a online programu, autorského zboží v Ateliéru LaCasa, zakladatelka LaCasa Academy. "Učím vás nacházet souvislosti. Pomáhám vám začít jinak a lépe."

NARCIS

VLK S MASKOU BERÁNKA

 

  • Úvod do tématu narcismu.
  • Kdo je narcista? Kdo je predátor?
  • Je nějaký rozdíl mezi predátory v divoké přírodě a narcisty mezi námi? Nejen na tyto otázky si odpovíme v tomto eBooku.
  • Opravdu je to zdarma? ANO, je to také ochutnávka z eBooku "JAK ODHALIT NARCISTU" pro ty z vás, kteří neradi kupují zajíce v pytli. 🙂